Svetový deň zasväteného života a Svetový deň mokradí

Ján Pavol II. vyhlásil tento deň v roku 1997 za Svetový deň zasväteného života, známy tiež ako Deň zasvätený Bohu. Katolíci poznajú tento deň ako Sviatok obetovania Pána ľudovo tiež nazývaný Hromnice. Pri príležitosti tohto dňa sa stretávajú rehoľníci a rehoľníčky, ktorí svojim životom oslavujú Boha.

Dnešný deň je opäť venovaný ešte jednej veci. Dôležitosť mokradí si asi málo kto uvedomuje, a preto vznikol Svetový deň mokradí. V roku 1971 bol podpísaný Dohovor o mokradiach v iránskom meste Ramsar, známy ako Ramsarská konvencia na ochranu biodiverzity a špecifických biotopov. Úbytok a zbytočné využívanie má za následok zníženie počtu mnohých druhov vodných vtákov. No mokrade nie sú len biotopy vodného vtáctva, sú veľmi významné aj pre iné živočíchy, rastliny ale aj pre ľudí. Možno Ti prišiel tento dôvod aj celkom vtipný, no určite svoje opodstatnenie má. Vo všeobecnosti by sme sa mali starať o svoje životné prostredie, pretože neslúži pre nikoho iného ako sme my :-).

Autor: Veronika Gubová

Komentáre

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.