Svetový deň spotrebiteľských práv. Európsky deň spotrebiteľov

Boli ste dnes v niektorom super/hypermarkete? A čo tak zajtra? Alebo včera? Či v obchodnom dome? Trávime nespočetné hodiny v obchodoch, marketoch, centrách a inak nazvaných miestach. Nakupujeme, nakupujeme, nakupujeme. Z každej strany sa na nás valí reklama, zľavy, akcie… Je pre to krásny názov – spotreba. A my sme “spotrebitelia”. A dokonca máme aj nejaké práva, aj keď v prvom rade zvyčajne stačí zdravý rozum. No a práve dnešný deň je venovaný právam ktoré ako spotrebitelia máme.

168

Svetový deň spotrebiteľských práv má svoj pôvod v USA, kde v roku 1962 vtedajší prezident John F. Kennedy vyhlásil štyri základné práva spotrebiteľov: právo na bezpečnosť, právo byť informovaný, právo vybrať si, a právo byť vypočutý. Neskôr ich organizácia Consumers International doplnila o ďalšie, ako je právo na uspokojenie základných potrieb, právo na odškodnenie, právo na vzdelávanie spotrebiteľov a právo na zdravé životné prostredie. Tento deň sa tak od roku 1983 stal dôležitou príležitosťou pre mobilizáciu občianskych aktivít v oblasti spotrebiteľských práv a pre vytvorenie lepšieho povedomia spotrebiteľov a obchodníkov o základných právach všetkých spotrebiteľov.

Autor: Miroslav Karahuta

Prezident MP2.

Komentáre

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.