Svetový deň rádioamatérov, Medzinárodný deň žonglovania, Európsky deň za práva pacientov a Svetový deň kultúrneho dedičstva

Štyri svetové dni a ešte k tomu Veľká noc :-) Prečo nie? Medzinárodná únia rádioamatérov sa rozhodla tento deň venovať všetkým rádioamatérom sveta. Tento deň je oslavou prínosov a výhod rádioamatérových vysielačov. Viac o tomto koníčku či možno zamestnaní si môžete pozrieť na http://www.hamradio.sk/.

V celku zaujímavá téma na svetový deň je žonglovania. Žonglovanie s loptami, krúžkami či nožmi, ale aj inými predmetmi vo vzduchu bez dotyku zeme je dosť namáhavá činnosť. Tento deň oslavuje zručnosti všetkých talentovaných ľudí, ktorí sa túto okúzľujúcu činnosť naučili. Žonglovanie je určitá forma zábavy a deň jemu venovaný je určený na jeho šírenie a propagáciu. Pri tejto príležitosti sa každoročne stretáva množstvo cirkusantov či priaznivcov žonglovania po celom svete.

Trošku aj na vážnejšiu a serióznejšiu nôtu. Práva pacientov sa každého z nás neodmysliteľne týkajú. Podnet Európskeho parlamentu a Európskeho hospodárskeho sociálneho výboru dospel až ku Európskemu dňu za práva pacientov. Cieľom tohto dňa je upozorniť na práva ale aj povinnosti súvisiace s každým pacientom. Tento deň sa každý rok využíva na informovanie, diskusiu a zlepšenie práv všetkých pacientov v Európe. Je dôležité informovať verejnosť nie len o dôležitosti zaujímať sa o svoje zdravie ale aj svoj zdravotný stav a dožadovať sa svojich práv.

Medzinárodná rada pre pamiatky a sídla sa v roku 1983 rozhodla tento deň vyhlásiť za Medzinárodný deň pamiatok a sídiel alebo Svetový deň kultúrneho dedičstva. Ako už z názvu vyplýva, tento deň je určený na zvýšenie povedomia a dôležitosti ochrany historických sídiel pamiatok. Pri tejto príležitosti sa vo viacerých krajinách sveta konajú pre širokú verejnosť rôzne podujatia zamerané na propagáciu a prezentáciu historických či kultúrnych hodnôt.

Autor: Veronika Gubová

Komentáre

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.