Svetový deň Parkinsonovej choroby, Medzinárodný deň solidarity oslobodených politických väzňov a bojovníkov proti fašizmu a Deň narcisov – deň boja proti rakovine
Parkinsonova choroba patrí k vážnym neurologickým ochoreniam, ktorá nás môže kedykoľvek postihnúť. Nevieme tomu predchádzať ani nijako zabrániť. Aj preto je veľmi dôležité, aby sa povedomie o tomto druhom najčastejšom neurodegeneratívnom ochorení rozšírilo medzi ľudí. Pre tento podnet sa spojili v roku 1997 tri svetové organizácie – WHO, Svetov asociácia pre Parkinsonovu chorobu a Európska asociácia pre Parkinsonovu chorobu. Dátum 11. apríl bol vybratý na počesť narodenia londýnskeho lekára Dr. Jamesa Parkinsona v roku 1755. Cieľom tohto dňa je posilnenie povedomia o chorobe, jej príčinách, prevencii, liečbe a pochopeniu potrebám ľudí postihnutých týmto ochorením.
Ďalšia téma dnešného dňa pripomína oslobodenie väzňov z nacistického koncentračného tábora v Buchenwalde v roku 1945. Jeden z najväčších táborov na nemeckej pôde, ktorý bol vytvorený v roku 1937, kedy sa tu ocitlo vyše 250 tis. ľudí z 36 krajín sveta. Ľudia uväznení nielen v tomto tábore boli obeťami tvrdej nútenej práce v nepriaznivých podmienkach a zomierali v dôsledku vyčerpania, choroby, ľudských experimentov a zneužívania. Cieľom tohto medzinárodného dňa je poučiť sa a hlavne predísť podobným veciam.
Tento deň je ešte významný jednou udalosťou, ktorá je v podvedomí ľudí veľmi známa. Je to deň narcisov – deň boja proti rakovine. V tento deň sa konajú zbierky, podporujúce rodiny v ktorých sa objavila rakovina alebo sa zbierajú peniaze na zariadenie pre nemocnice. Organizátorom, ktorý zastrešuje Deň narcisov je liga proti rakovine. Od roku 1990, kedy vznikla, až do dnes, pomáha onkologickým pacientom a ich rodinám. V tento deň by sa mal každý z nás zastaviť a zamyslieť sa nad svojím životom. Veľa ľudí, to nestihlo. Preto využime tú šancu, ktorú máme a spravme niečo na čo budeme môcť byť pyšný.