Svetový deň meteorológie

Toľko krát nás sklamala a zradila, toľko krát nahnevala a toľko krát sme sa na ňu predsa len spoľahli. Okrem slovenskej politiky sa to hodí aj na predpoveď počasia. A práve meteorológii patrí tento deň. Dnes si pripomíname vznik WWO – Svetovej meteorologickej organizácie ktorá vznikla 23. marca v roku 1950. Vtedy sme ešte ako Československo boli jeden zo zakladajúcich členov.

No, možno si poviete, že toľko rokov a stále nevedia presne predpovedať počasie. Ono to nie je až také jednoduché :) Na počasie vplýva obrovské množstvo faktorov a udalostí. Predpovede sa počítajú na základe veľmi zložitých modelov na veľkých superpočítačoch. Slovensko má zložitý profil krajiny a aj umiestnenie. Na internete bežne nájdete predpovede aj na dva týždne, spoliehať sa na ne veľmi nedá. Čím je predpoveď na dlhšie obdobie, tým sa jej dá menej veriť.

jco_205029_m

Meteorológ zo SHMÚ Pavol Zaujec hovorí, že predpovede na mesiac dopredu nebudú nikdy. „To je utópia. Skôr sa budú predpovede zjemňovať a vylepšovať.“

Najviac sa dá v našich podmienkach rátať s dvojtýždňovými predpoveďami. Vedúci centra predpovedí a výstrah Jozef Csaplár tvrdí, že by muselo prísť k prelomovému objavu vo fyzike, aby sa niečo zmenilo. (viac: http://ekonomika.sme.sk/c/7105191/rosnicky-si-nechala-len-markiza-vratili-sa-meteorologovia.html)

Tak nám neostáva nič iné, len si stále na slnečný týždeň pripraviť aj dáždnik :)

Autor: Miroslav Karahuta

Prezident MP2.

Komentáre

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.