Svetový deň hemofílie a Medzinárodný deň boja proti hluku (Zelený štvrtok)

Na tento deň pripadli až dve témy s medzinárodným charakterom. Prvou je hemofília. Hemofília je vrodená krvácavá choroba, ktorá spôsobuje, že organizmus hemofilika nedokáže v dostatočnom množstve vytvárať bielkoviny, ktoré zabezpečujú zrážanie krvi. Svetový deň venovaný tejto chorobe bol vyhlásený v roku 1989 Svetovou federáciou hemofílie na počesť jej zakladateľa Franka Schnabela, ktorý sa v tento deň narodil. Svoj život venoval zlepšeniu starostlivosti a liečbe ľudí s touto chorobou. Cieľom tohto dňa je zvýšiť povedomie o hemofílii a zlepšiť kvalitu života ľudí s týmto ochorením po celom svete.

Druhou témou je boj proti hluku. Aby sme včerajšiu oslavu hlasu neprehnali, máme tu hneď na druhý deň ochranný protiklad ;-). Tento deň bol vyhlásený na podnet Hudobno-ekologického združenia pri Českej hudobnej spoločnosti v roku 2004. Každoročne sa tento deň oslavuje na Zelený štvrtok a jeho účelom je zvýšiť povedomie o potrebe a ochrane sluchu a nežiaducich dôsledkoch hluku na nás a náš organizmus.

Autor: Veronika Gubová

Komentáre

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.