Svetový deň grafiky

27. apríl je výročie jednej organizácie s názvom icograda. Asi si pomyslíš, že čo ty s tým. Icograda je medzinárodná nezisková organizácia, resp. sieť nezávislých organizácií a jednotlivcov pracujúcich v rôznych disciplínach dizajnu. Stále si asi hovoríš, že čo ty s tým a prečo je to medzi svetovými dňami. Táto organizácia totiž funguje už od roku 1963 a je tak významná, že v roku 1995 bol deň jej výročia stanovený ako Svetový deň grafiky resp. Svetový deň grafického dizajnu.
A to sa týka ešte viac každého z nás. Dizajn a grafika sú súčasťou nášho života pomaly tak ako vzduch či voda. Stretávame ho všade, každý deň – či už v praktickej alebo umeleckej forme.
Predstav si súčasný svet bez grafiky, bez dizajnu. Napríklad také dopravné značky – bez akýchkoľvek symbolov, tvarov a farieb. Dizajn je totiž všade okolo nás a vo všetkom. Niekedy je to lepšie, niekedy horšie – ľudia totiž často zabúdajú, že dizajn neznamená len niečo pekné ale v prvom rade niečo funkčné, v ideálnom prípade je správny dizajn pekný aj funkčný.
bezDizajnu

Autor: Miroslav Karahuta

Prezident MP2.

Komentáre

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.