Svetový deň dierkovej fotografie a Svetový deň duševného vlastníctva

Hovorí sa, že zlý fotograf potrebuje drahú zrkadlovku aby odfotil ako tak dobrú fotku a že dobrý fotograf odfotí peknú fotku s čímkoľvek. Určite by sa dalo polemizovať o tom, či je to pravda. No ak chcete dokázať opak alebo to potvrdiť, je tu nástroj, ktorý je veľmi lacný a jeho výroba je zábava (niekedy väčšia ako samotné fotenie). Reč je o pinhole, resp. dierkovom fotoaparáte.
westminsterpinhole
Dierkový fotoaparát je jednoduché zariadenie, na ktoré Vám stačí svetlotesná škatuľa (zjednodušene: taká, do ktorej neprejde svetlo, napr. od topánok). Do tejto škatule je potrebné urobiť jednu malú dierku a do vnútra vložiť nejaký svetlocitlivý materiál (vhodný film). To je všetko. Samozrejme s každou súčasťou sa dá experimentovať a dosiahnuť tak rôznu kvalitu ale aj zaujímavé efekty. Pinhole fotografie sú síce menej kvalitné, ale majú svoje čaro, hlavne pre kreatívnejších fotografov :)
S kreatívnou prácou sa neoddeliteľne spája duševné vlastníctvo. Práve to, čo je tak často porušované. Na jednej strane, každý by chcel chrániť autorstvo svojho diela (či je to fotografia, zvuk, hudba, grafika, text…) a na druhej strane, mnoho ľudí nie je ochotných za takéto diela zaplatiť – hlavne tie digitálne. Problém porušovania autorského práva a teda duševného vlastníctva je na dlhú debatu a ani jedna strana v tom nie je nevinne. Či už distribútori, ktorí sa nám snažia všakovako skomplikovať život, ale aj konzumenti, ktorí získavajú takéto diela nelegálne.
No tento deň je hlavne pripomenutím, že duševné vlastníctvo existuje, a že by bolo dobré ho rešpektovať. Veď každý z nás už niekedy niečo vytvoril, minimálne nejakú tú esej do školy :)

Autor: Miroslav Karahuta

Prezident MP2.

Komentáre

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.