Medzinárodný deň tuleňov a Svetový deň vody

Vždy, keď sa chlap túli k svojej milovanej polovičke, je to taký malý, zlatý tuleň. Ale tento deň nie je venovaný takýmto tuleňom, ale takým ozajstným z ríše zvierat. Od roku 1982 sa tento deň slávi každoročne 22. marca. V tento deň sa konajú rôzne podujatia súvisiace so záchranou tohto krásneho tvora. Napríklad v zoologických záhradách bývajú oslavy alebo ochranári pripravujú stretnutia pre nadšencov tohto tvora. Hlavným účelom zavedenia tohto dňa bola ochrana a odsúdenie masívneho a krutého zabíjania tuleňov v Kanade. Veľa krajín prijalo zákony súvisiace so zákazom lovenia a predaja tuleňov. Dúfajme, že v budúcnosti sa k týmto krajinám pridá aj zvyšok sveta.

Okrem Svetového dňa tuleňov oslavujeme aj iný svetový deň. Má to číru farbu, je to tekuté a nedokážeme si bez nej predstaviť náš život. Je prítomná všade okolo nás, dokonca aj v nás. Čo je to? Voda. Človek sa s vodou stretáva od svojho narodenia až do posledného dňa svojho života. Hoci si to ani neuvedomujeme, voda nás teda sprevádza počas celého života. Považujeme ju za samozrejmosť a spravidla jej nevenujeme veľkú pozornosť. V mnohých smeroch voda riadi náš život. Podmieňuje aj to, kde môžeme žiť. V závislosti od nej môžeme siať a produkovať dostatok potravy. Táto kvapalina ovplyvňuje aj počasie, ktoré máme. Všetko živé potrebuje vodu – ľudia, zvieratá i rastliny. Asi 2/3 nášho tela tvorí voda. Každý deň jej potrebujeme viac ako 2 litre. Táto voda má byť súčasťou potravy. (Zdroj: http://www.infovek.sk/predmety/chemia/externe/majka/voda.htm) Preto práve 22. marca si spomeňme na túto tekutina a oslávme tento deň pohárom čistej vody.

Autor: Guest Authors

Komentáre

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.