Medzinárodný deň solidarity s bojom žien v Juhoafrickej republike a Namíbii. Deň Nagasaki. Medzinárodný deň pôvodného obyvateľstva sveta
Dnes máme teda plno svetových a medzinárodných dní. Prvý je Medzinárodný deň solidarity s bojom žien v Juhoafrickej republike a Namíbii. Na jednej strane v tzv. krajinách prvého sveta, už boj za rovnoprávnosť prešiel do boja za výhody minoritných skupín, no na druhej strane sveta stále existuje silný rasizmus, neakceptovanie žien ako rovnocenné pohlavie a mnohé iné tvrdé formy diskriminácie. Tento deň, keď si pripomíname naozajstné boje za rovnocennosť a spravodlivosť, bol vyhlásený pod záštitou Úradu vysokého komisára OSN pre ľudské práva (UNHCHR) a pripomína sa od roku 1982.
Pred pár dňami sme mali Svetový deň za zákaz jadrových zbraní. Ten je v deň, keď v roku 1945 USA zhodili atómovú bombu na Hiroshimu. No o pár dní Spojené Štáty Americké, po tom ako sa Japonská vláda nebola ochotná vzdať, zhodili aj druhú atómovú bombu na mesto Nagasaki.
My Európania máme, resp. naší predkovia mali, jednú výraznú vlastnosť – chuť objavovať. Zvedavosť je prirodzená ľudská vlastnosť. A tak Európania objavovali a objavili “nové svety” ktoré dnes poznáme ako kontinenty. Avšak mali ešte jednú, nie až tak fajn vlastnosť, a to chuť vládnuť a ovládať. A tak si po celom svete, pod zámienkom šírenia kultúry, podrobili domorodé obyvateľstvo – no oni z toho väčšinou nadšení neboli.
O pár rokov neskôr, v roku 1995, orgnizácia OSN vyhlásila Medzinárodný deň pôvodného obyvateľstva sveta. Cieľom je podpora a ochrana práv pôvodných obyvateľov na celom svete, posilnenie medzinárodnej spolupráce pre riešenie problémov, ktorým čelia domorodí ľudia v oblastiach ako sú ľudské práva, životné prostredie, vzdelávanie a zdravotníctvo.