Medzinárodný deň proti nášľapným mínam a na podporu akcií proti nášľapným mínam a Medzinárodný deň bez násilia

Zase raz jedna z tých netradičnejších a hlavne menej známych tém. O Medzinárodnom dni proti nášľapným mínam a na podporu akcií proti nášľapným mínam rozhodla v roku 2005 OSN. Po skončení vojenských konfliktov sú krajiny zvyčajne vystavené výbušným pozostatkom vojny a to aj nášľapným mínam, opusteným muníciam, rôznym zbraniam či granátom. Tieto predmety predstavujú obrovskú hrozbu pre civilné obyvateľstvo. S pokročilou technikou došlo v poslednom období k pokroku v odstraňovaní týchto pozostatkom. Stále to však nie je dokonalé. Aj pre túto potrebu vznikol svetový deň s cieľom upozorniť na závažný problém a podporiť tak činnosti, ktoré tomu budú predchádzať.

Obe dnešné témy sú trošku ťažšie a vážnejšie, aj keď sa nás možno priamo netýkajú, stále v našom okolí sú. Medzinárodný deň bez násilia vznikol na základe spomienky na Martina Luthera Kinga v Texase v roku 1996. Príležitosť zavraždenia tohto vodcu boja za práva černošského obyvateľstva v roku 1968 podnietili ľudí, aby sa pre túto problematiku spravilo viac. Násilie nemusí byť len voči inej rase, častejšie sa stretávame aj s inými formami ako je napríklad domáce, fyzické, psychické či sexuálne, šikana, týranie, zneužívanie a mnohé iné. Pri akejkoľvek z týchto foriem ide o porušovanie základných ľudských práv. Tento deň je preto venovaný hlavne prevencii násiliu a kladeniu dôrazu na výchovu rodiny, školy a aj samotnej spoločnosti.

Autor: Veronika Gubová

Komentáre

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.