Medzinárodný deň pôrodných asistentiek a Svetový deň hygieny rúk

Dve navzájom celkom súvisiace témy. Hygiena, nie len rúch je veľmi nevyhnutná pre pôrodné asistentky. Tak najskôr niečo o tých pôrodných „babách“. Tento medzinárodný deň vznikol na podnet Medzinárodnej konfederácie pôrodných asistentiek v roku 1992. Táto svetová organizácia zastupuje túto profesiu a snaží sa posilniť jej profesijné združenia na globálnej úrovni. V tento deň oslavujeme prácu týchto žien, pre ktoré sa stalo toto povolanie určitou výzvou, či poslaním. Dôležité je pravidelne zvyšovať povedomie o význame aj tohto zamestnania a zdôrazniť tiež práva žien a ich prístup k pôrodníckej starostlivosti pred, počas a aj po pôrode.

Ako som už naznačila, druhá téma svetového dňa je hygiena rúk. Nevyhnutná je nie len v zdravotníctve ale aj v bežnom živote. Už od mala sa nám snažili vtĺcť rodičia do hlavy, aby sme si ich pravidelne umývali – myslím, že mali pravdu ;) Pre dôležitosť tejto činnosti zaviedla Svetová zdravotnícka organizácia tento deň, ktorý je zameraný predovšetkým na zlepšenie hygieny rúk v zdravotnícky zariadeniach po celom svete s cieľom pomôcť znížiť množstvo infekcií a zabezpečiť tak pacientovi ešte bezpečnejšiu starostlivosť.

Autor: Veronika Gubová

Komentáre

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.