Medzinárodný deň planetárií

Teplá letná noc, ticho, zaľúbený pár leží v tráve a sleduje nádherné predstavenie na oblohe. Stovky viditeľných hviezd, tisíce tých ktoré ani nemôžeme vidieť. Romantika, že? :) No nie vždy sa to takto dá. Nie vždy je teplý letný večer :) V meste je toľko svetla, že niekedy nevidno ani jednu hviezdu. Našťastie pre takéto prípady (dobre, aj pre vzdelávacie :)) vznikli planetária. A jedno máme aj v Prešove, bol(a) si tam už?

natureskystarnightskynightstars-b4e2618ded6bb5a466d8612c12b388d4_h_large

Medzinárodný deň planetárií je oslavovaný od roku 1995 na základe iniciatívy Medzinárodnej spoločnosti planetárií (International Planetarium Society, IPS). V čase jarnej rovnodennosti sa tento deň využíva na poskytovanie poznatkov verejnosti o astronómii a o práci s astronomickými zariadeniami. Na Slovensku i na medzinárodnej úrovni sa organizujú mnohé kultúrno-hvezdárske podujatia pre širšiu verejnosť.

V tento deň ponúka aj Prešovské planetárium špeciálny program: http://www.po-kraj.sk/sk/samosprava/kalendar/medzinarodny-den-planetarii.html

 

Autor: Miroslav Karahuta

Prezident MP2.

Komentáre

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.