Medzinárodný deň detskej knihy, Európsky deň akcií za práva migrantov a Svetový deň povedomia o autizme

Dnes máme tých tém na špeciálne dni zase raz viac. Prvá, veselšia téma patrí našim najmenším a to konkrétnejšie knihám pre nich. Medzinárodný deň detskej knihy bol vyhlásený už v roku 1967 na podnet Medzinárodného výboru pre detskú knihu (IBBY). 2. apríl bol vybraný na počesť narodenia dánskeho rozprávkara Hansa Christiana Andersena (1805). Účelom tohto medzinárodného dňa je podpora vydávania hodnotných kníh pre deti na celom svete. Hlavným cieľom tiež je vzbudiť v deťoch lásku ku knihe, k slovu, čítaniu, materinskému jazyku či literatúre.

Ďalšou témou dnešného dňa sú akcie za práva migrantov. Tento deň sa pripomína od 31. januára 2004 a vznikol na podnet Európskeho sociálneho fóra. Migrácia v Európe má už dlhšie rastúcu tendenciu a preto bolo potrebné upozorniť na túto problematiku. Byť migrantom vôbec nie je ľahké. Ak prekročia dovolenú dĺžku pobytu v danej krajine, stávajú sa terčom obchodovania s bielim mäsom alebo sú nútený k nelegálnej čiernej práci.

Tento deň je aj svetový deň povedomia o autizme. OSN venovala tejto téme svetový deň v roku 2007. Cieľom bola pomoc osobám s autizmom na zvýšenie povedomia o tomto celoživotnom postihnutí v celej spoločnosti. Je dôležité aby bola verejnosť, ktorá sa ešte s autizmom nestretla vo svojom okolí dostatočne informovaná o tomto ochorení a dôležitosti včasnej diagnózy a skorého nasadenia liečby.

Autor: Veronika Gubová

Komentáre

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.