Medzinárodný deň boja proti rasovej diskriminácii, lesov, bábkarstva, invalidov a Svetový deň Downovho syndrómu, zdravého spánku a poézie

V dnešný deň sa nám toho trošku nakopilo. :) Tak len tak, aby sme si spravili prehľad, ku každému trošku v skratke niečo napíšem. :)

Medzinárodný deň boja proti rasovej diskriminácii vznikol ako reakcia OSN na vraždu 69 černošských demonštrujúcich v juhoafrickom Sharpeville v roku 1960 proti novému zákonu, ktorý potláčal ich slobodu.

Medzinárodný deň lesov vznikol na 23. valnom zhromaždení Európskej poľnohospodárskej konfederácii a do platnosti sa dostal v roku 1971 Organizáciou Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo. Cieľom tohto dňa je zvýšenie povedomia o obrovskom význame, hodnotách a prínose lesov nie len pre človeka.

Medzinárodný deň bábkarstva vznikol v roku 2002 na podnet Medzinárodného bábkarského zväzu. Tento deň je určený na podporu umenia bábkohercov, ktorý svojou činnosťou poučujú a svojim spôsobom aj vychovávajú nie len deti.

Medzinárodný deň invalidov sa na základe iniciatívy Medzinárodnej federácie telesne postihnutých – invalidov práce a civilných invalidov pripomína už od roku 1960. Tento deň je predovšetkým určený na poskytnutie pomoci ľuďom s telesným postihnutím.

Svetový deň Downovho syndrómu bol vyhlásený na podnet organizácií Down Syndrome International a European Down Syndrome Association až v roku 2006. Podľa diagnózy trizómia 21. chromozómu bol symbolicky vybraný dnešný dátum s cieľom zvýšiť povedomie všetkých ľudí o tomto genetickom ochorení.

Svetový deň zdravého spánku bol v roku 2001 vyhlásený Medzinárodnou nadáciou pre duševné zdravie a neurológiu. Dnešný deň je určený na uvedomenie si potreby kvalitného a dostatočného spánku a hlavne na snahu znížiť problémy s ním spojené, prostredníctvom prevencie a riešení jeho porúch už v rannom štádiu.

Svetový deň poézie bol vyhlásený v roku 1999 medzinárodnou organizáciou UNESCO s účelom propagovania, čítania, písania ale aj publikovania poézie po celom svete. V niektorých svetových krajinách sa oslavuje Deň poézie 15. októbra na počesť narodenia Vergília, rímskeho epického básnika za vlády Augusta.

Autor: Veronika Gubová

Komentáre

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.