Európsky deň obetí stalinizmu a nacizmu. Medzinárodný deň spomienky na obchod s otrokmi a jeho zrušenie (UNESCO)

Otroctvo, dlhá a temná kapitola v ľudskej histórií. A žial stále neukončená. Otroctvo je vo svete ešte relatívne bežné, pokiaľ mi frfleme na školu resp. prácu, iní si nemôžu dovoliť ani zlú myšlienku na svojich pánov a musia tvrdo drieť za bolestivé prežitie.

Generálne konferencia UNESCO vyhlásila v roku 1997 Medzinárodný deň spomienky na obchod s otrokmi a jeho zrušenie a stanovila jeho slávenie na 23. august ako spomienku na postavenie otrokov na Haiti v roku 1791.

Slave-shackles-Does-the-Bible-condone-slavery

Ďalšia temná stránka ľudskej histórie. Keď sa zlo dostane k moci, dopadne to zle. Milióny ľudí zomrelo v II. svetovej vojne, v nacistických koncentračných táboroch a počas rôznych foriem prenasledovania. Stalinizmus nebol o nič lepší – vraždy, prenasledovania, gulagy…

Tento deň vyhlásila Európska únia v roku 2008. Ako pripomenutie miliónov obetí totalitných ideológií. Tento deň je výročím podpísania zmluvy tzv. paktu Molotov – Ribbentrop z roku 1939, ktorá obsahovala protokoly rozdeľujúce východnú Európu na nemeckú a ruskú časť.

30iht-cohen-art-articleLarge-v2

Autor: Miroslav Karahuta

Prezident MP2.

Komentáre

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.