Európsky deň minerálov a Svetový deň ošetrovateliek

Asi si povieš, že tých svetových dní už bolo viac než dosť a to je ešte len máj. Stále vymyslia niečo nové a stále rovnako významné a dôležité. Napríklad také minerály. Asi na ne človek nemyslí každý deň, no bez nich, by sme v konečnom dôsledku asi ani nemysleli. Európska asociácia priemyselných minerálov o tom asi vie svoje, keď v roku 2007 vyhlásila tento deň za Európsky deň minerálov. Ich cieľom je stále zvyšovať povedomie o dôležitej a zásadnej úlohe minerálov v našich životoch. Sú veľmi nevyhnutné v rôznych oblastiach od stavebníctva, cez chemický, automobilový letecký, až po strojársky priemysel.

Druhou dnešnou témou sú ošetrovateľky. Určite nie je v živote veľmi ľahké zvoliť si povolanie, ktoré je svojim spôsobom zároveň aj životným poslaním. Snáď aj preto vznikol Medzinárodný deň ošetrovateliek spolu s Medzinárodným dňom podpory chorých s chronickým únavovým syndrómom, ktoré vyhlásila Medzinárodná rada zdravotných sestier už v roku 1965. V tento deň sa v roku 1820 narodila anglická ošetrovateľka Florence Nightingalová, ktorá trpela týmto syndrómom a bola zakladateľkou prvej školu pre ošetrovateľky na svete.

Autor: Veronika Gubová

Komentáre

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.