Deň otcov (tretia júnová nedeľa)

Deň matiek je asi každému známy už niekoľko desaťročí. No deň otcov už menej. Niektorí hovoria, že je to len kvázi sviatok, že to nie je nič oficiálne, že si to len nejaký vychcaný otcovia vymysleli, lebo chceli aj oni niečo. No myslím si, že opak je pravdou. Fakt je, že dlhšiu históriu má deň matiek, no na deň otcov tiež netreba zabúdať. Dôležitosť oboch rodičov v rodine je veľmi nevyhnutná. Každé dieťa potrebuje mať dva vzory –ženský ale aj mužský.

„Prvé pokusy o začlenenie osláv otcovstva do kalendárov siahajú na začiatok 20. storočia, prezident USA Calvin Coolidge sa snažil v roku 1924 zákonom podporiť takýto návrh, ale situácia na prahu hospodárskej krízy a po utrpeniach prvej svetovej vojny tomu nebola naklonená. Myšlienku oživiť pamiatku hrdinstva otcov priniesli aj prvé mierové dni po druhej svetovej vojne. Svojho dňa sa dočkali v USA muži, až keď do kresla prezidenta zasadol Lyndon B. Johnson v roku 1966. Ten v Bielom dome podpísal proklamáciu o sviatku a stanovil deň oslavy na tretiu nedeľu v júni. Voľno na oslavy však dostali Američania až v roku 1974 od prezidenta Richarda Nixona.“ (http://kalendar.azet.sk/)

Tak teda šup. Nejakej tej čokoládke či peknej chvíli sa určite poteší aj muž ;-)

Autor: Veronika Gubová

Komentáre

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.