Deň Amnesty International, Medzinárodný deň akcií pre zdravie žien, Medzinárodný deň džezu a Medzinárodný deň sklerózy multiplex (posledná májová streda)

Amnesty International je najväčšia ľudsko-právna mimovládna organizácia na svete – celosvetové hnutie takmer 2,5 miliónov ľudí z viac než 150 krajín a regiónov sveta usilujúcich sa o dodržiavanie ľudských práv na celom svete. Svojou činnosťou už od roku 1961 bojuje proti diskriminácii, násiliu na ženách, za práva homosexuálov, spravodlivosť pre obete, ale aj za všeobecnú ľudskú dôstojnosť.

Začiatky dňa akcií pre zdravie žien siahajú až do roku 1987, kedy bol vyhlásený na stretnutí Global Network pre reprodukčné práva žien. Jeho zmyslom je zabezpečiť, aby každá žena mala právo na život, zdravie, česť, dôstojnosť, rešpekt, rozvoj, slobodu a rodinu.

Dnešnou treťou témou je hudba, a to nie hocijaká. Hudobný žáner, ktorý vznikol v USA v meste New Orleans začiatkom 20. storočia. Áno, je to džez. Tento medzinárodný deň bol vyhlásený v roku 1991 ako inak, v USA džezovým hudobníkom a kapelníkom D. Michaelom Dennym, ktorý bol v tom čase členom predstavenstva New Jersey Jazz Society. Tento deň je veľkou oslavou džezovej hudby, jej histórie a muzikantov.

Na záver trošku ťažšia téma dnešného dňa. Opäť je tu deň venovaný závažnému ochoreniu. Medzinárodná federácia sklerózy multiplex vyhlásila v roku 2009 poslednú májovú stredu za Medzinárodný deň sklerózy multiplex. Tento deň je zároveň jedinou celosvetovou informačnou kampaňou o tejto chorobe. Každoročne sa pri tejto príležitosti poskytuje množstvo informácií a zvyšuje sa povedomie o tom, ako táto choroba ovplyvňuje životy viac ako dvoch miliónov ľudí na celom svete.

Autor: Veronika Gubová

Komentáre

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.