4. január

Dnešný deň je venovaný Louisovi Braillovi. Svetová slepecká únia (WBU) vyhlásila deň narodenia tohto významného francúzskeho zakladateľa braillovho písma za svetový Braillov deň. Prvá verzia tohto písma bola zhotovená už v roku 1829 pričom vychádzala zo systému zvukov, ktorý používala francúzska armáda na komunikáciu v noci. Z hľadiska celoeurópskeho, aj celosvetového je pre Braillovo písmo významný rok 1878, keď zasadal v Paríži Kongres pre zlepšenie osudu nevidiacich a hluchonemých, ktorý sa postavil za zavedenie Braillovej abecedy do celého sveta.

Slepí ľudia nemajú možnosť vidieť všetky tie krásy ktoré nám tento svet ponúka. Preto je skvelé, že sa našli aj takýto ľudia, ktorí im ich situáciu aspoň trošku zlepšili. My si to možno neuvedomujeme, no slepci svet „vidia“ aj bez zraku. Ostatné zmysli majú vyvinuté o niečo lepšie ako my. Vône, zvuky či tvary sú pre nich každodennými spoločníkmi ktorí im pomáhajú objavovať svet.

Autor: Veronika Gubová

Komentáre

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.