1. január

Hneď prvý deň v roku je z toho medzinárodného hľadiska venovaný zaujímavej a v dnešnej dobe často spomínanej téme – svetového mieru. 1. január sa nazýva aj Svetový deň pokoja a oslavuje sa už od roku 1968 na základe iniciatívy pápeža Pavla VI. z roku 1967. Každoročne sa pápežovo posolstvo zverejňuje už v decembri predošlého roku.

Svetový mier je v dnešnej dobe vnímaný z rôznych pohľadov. Každého určite hneď napadne svetová organizácia NATO, ale na druhej strane sú tu aj neustále nepokoje a vojny v rôznych častiach sveta. Svetový mier nemusí byť len o tých najvyšších predstaviteľoch a hlavách štátov, mier začína od nás – od nášho myslenia, správania sa k sebe a ostatným.

Z toho nášho, slovenského pohľadu je prvý deň v roku venovaný vzniku samostatnej Slovenskej republiky. V tento deň v roku 1993 začalo Slovensko písať svoju vlastnú históriu. Vďaka pokojnému rozdeleniu federatívnej republiky sme boli ihneď uznaní našimi susedmi a už 19. januára toho istého roku sme sa stali členom OSN. Každý človek by mal poznať históriu svojej vlasti, preto si to teda aspoň takto trošku pripomeňme.

Takže buďme hrdí Slováci a uchovajme si svetový mier! :-)

Autor: Veronika Gubová

Komentáre

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.