Voliť elektronicky sa na Slovensku bude dať o niekoľko rokov

Bratislava 28. mája (TASR) – Výhody a praktickosť elektronického podpisu si už 1. júna bude mať možnosť v praxi vyskúšať viac ako 500 študentov štyroch prešovských stredných škôl v simulovaných elektronických voľbách do Európskeho parlamentu (EP). Dnes o tom na tlačovej besede informoval podpredseda vlády SR pre európske záležitosti, vedomostnú spoločnosť, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič.

Tento projekt má byť prvým krokom k aktívnej participácii mladých ľudí v skutočných voľbách na Slovensku v budúcnosti. Prostredníctvom špeciálneho hlasovacieho programu si stredoškoláci v Prešove vyberú svojich poslancov z kandidujúcich strán do EP. Ako uviedol Peter Miškovič zo spoločnosti Disig, ktorá projekt technicky zabezpečuje, čipové karty s PIN kódom budú súžiť ako elektronický voličský preukaz a vložením do počítača odvolia. Výhodou simulovaných volieb je to, že výsledky sú k dispozícii okamžite.

„Bude to výzva mladej generácii, ale aj tým starším, aby sa zúčastnili volieb (do EP) 6. júna,“ povedal Čaplovič.

Projekt sa organizuje v spolupráci s Mládežníckym parlamentom Prešova, ktorý v prieskume medzi stredoškolákmi začiatkom roka zistil, že až 80 percent z nich by sa rado na e-voľbách zúčastnilo.

Podľa vicepremiéra by sa voľby v takejto forme mohli zrealizovať už o niekoľko rokov. Bude to však závisieť od pokroku v Operatívnom programe informatizácie spoločnosti, a to jednak v oblasti elektronizácie verejnej správy, jednak v zabezpečení prístupu všetkých občanov k širokopásmovému internetu. Len tak sa vytvoria vhodné podmienky pre všetkých občanov, aby mohli hlasovať cez počítač v reálnych voľbách, pripomenul Čaplovič.

Operačný program by mal byť ukončený medzi rokmi 2013 a 2015, informoval podpredseda vlády. Vtedy by už aj v ťažšie dostupných oblastiach na celom Slovensku mali existovať centrá, kde občania budú môcť voľbu zrealizovať, ak sa nerozhodnú tak urobiť v pohodlí svojho domova, dodal.

Takýmto spôsobom už volili napríklad Estónci. Simulované e-voľby sa tam uskutočnili v roku 2005 a reálne sa tam e-voľba zaviedla v parlamentných voľbách v roku 2007. Krajina popri klasickej forme využije túto modernú aj pri najbližších voľbách.

Autor: Mládežnícky parlament Prešova

    Komentáre

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.