Študentský európsky parlament – SEP na Slovensku

V mesiacoch marec až máj 2009 prebieha na Slovensku zábavno-vedomostná šou v rámci projektu Student European Parlament (SEP-Slovensko). Je určená pre všetkých mladých ľudí – prvovoličov, ktorí sa vyznajú, alebo vyznať chcú, v Európskej únii, Európe a špeciálne v téme „Európsky parlament“! Projekt je výsledkom spolupráce viacerých subjektov, garantom zábavno-vedomostnej šou je IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže. Za organizáciu krajského kola v Prešovskom kraji je zodpovedný Mládežnícky parlament Prešova. Viac info na www.sepeu.sk.

1) O čo vlastne v celej súťažno-zábavnej šou ide?

– Samozrejme, že súťaž nie je samoúčelná. Cieľom je, aby všetci zúčastnení boli „v obraze“, keď prídu voľby do Európskeho parlamentu a aby sa začali aktívnejšie zaujímať o celú túto oblasť. Navyše sa môžu zabaviť, vyskúšať si svoje znalosti, ale aj dozvedieť sa, čo sa deje zaujímavé v oblasti práce s mládežou v regióne alebo na Slovensku. Tí najšťastnejší môžu vyhrať pre celý svoj tím predĺžený víkendový pobyt v Štrasburgu spojený s návštevou Európskeho parlamentu.

2) Kto a ako môže pomôcť?

– Všetci pedagogickí pracovníci stredných škôl, pracovníci s mládežou, zástupcovia samospráv, kultúrnych domov, rodičia, členovia aktívnych občianskych združení a i. môžu prispieť k úspechu aktivity. Kľúčoví sú pre nás, samozrejme, učitelia a učiteľky, ktorí môžu upozorniť študentov na možnosť zapojiť sa; počas svojich vyučovacích hodín môžu zorganizovať hromadné testovanie vedomostí na webovej stránke www.sepeu.sk, môžu sprevádzať mladších študentov ako pedagogický dozor na krajské či národné finále a pod.

3) Ako je súťažno-zábavná šou SEP rozdelená?

– Celá súťaž pozostáva z troch úrovní, pričom prvá úroveň je interaktívna, druhá krajská a tretia národná.

4) Ako teda začať?

– Od 16. marca je možné na webovej stránke www.sepeu.sk v priečinku „Vedomostná súťaž SEP“ vyplniť potrebné info o sebe a potom odpovedať na tridsať otázok, pri ktorých sú štyri možnosti odpovedí, no len jedna je tá správna. Škola z najlepším priemerom zapojených študentov bude pozvaná na krajské sefinále.

5) Aké otázky čakajú súťažiacich v interaktívnom kole?

– V tejto úrovni sú otázky len z oblasti EÚ a jej politiky.

6) Ako a kedy sa dozviem, že naša škola/môj tím postupuje?

– Definitívny zoznam „druhoúrovňových“ sa začne vyhodnocovať v pondelok 6. apríla po 12. hodine. Najneskôr 8. apríla obdržíte e-mail s informáciou, či Vaša škola postupuje do krajského semifinále. Ak ste postúpili, budete požiadaní o vytvorenie súťažného družstva a oznámenie mien súťažiacich. Ak ste nepostúpili, srdečne vás pozývame na krajské semifinále ako účastníkov, lebo sprievodné aktivity budú určite stáť za to (prezentácie rôznych programov, aktivít, rozhovory, stretnutia atď.).

7) Aj v druhej úrovni sa budú „točiť“ otázky len o politike?

– Tu bude súťaž pozostávať z otázok týkajúcich sa nielen EÚ či Európskeho parlamentu, ale aj z oblastí ako je šport, kultúra, geografia, príroda, veda, technika, história Európy. Niektoré otázky budú vyžadovať spoluprácu s publikom a budú skôr orientované zábavne. Ak Vaša škola súťaží, bude múdre mať v obecenstve aj nejaké „hlavičky“ pripravené pomôcť.

8) Čo bude ešte obsahovať program v krajskom semifinále?

– Keďže ide o šou, všetkých zúčastnených čaká aj kultúrny program spojený s ďalšími sprievodnými akciami (vystúpenie miestnych umelcov či súborov, súťaže o ceny pre všetkých zúčastnených, ukážky aktivít, informácie o národných grantových programoch a pod.).

9) Kto pôjde do Bratislavy?

– Do veľkolepého národného finále postúpi len jeden tím z každého kraja, t. z. že sa v Bratislave stretne osem najbystrejších tímov.

10) Čo nás to bude stáť?

– Pokiaľ nie ste členmi súťažných družstiev alebo pedagogický dozor – musíte si zaplatiť cestovné do krajského mesta (ak nepochádzate priamo z neho). Počas krajského finále nebude poskytnutý obed, tak by ste sa mali nejako zabezpečiť – hoci samotná aktivita bude maximálne trvať do 14. hodiny.

11) Kde a kedy sa uskutočnia krajské semifinále?

– Bratislavský kraj – Bratislava 24. 4.; Košický kraj – Košice 27. 4.; Prešovský kraj – Prešov 28. 4.; Žilinský kraj – Žilina 29. 4.; Banskobystrický kraj – Banská Bystrica 30. 4.; Nitriansky kraj – Nitra 4. 5.; Trenčiansky kraj – Trenčín 5. 5.; Trnavský kraj – Trnava 6. 5.

12) Ak mám nejaké otázky, kde sa môžem obrátiť?

– V prípade akýchkoľvek otázok ohľadom súťažno-vedomostnej šou SEP píšte na e-mailové adresy lelic@iuventa.sk, maziniova@iuventa.sk alebo volajte na tel. čísla 02/592 96 313, 02/592 96 314.

Autor: Mládežnícky parlament Prešova

Komentáre

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.