Stredoškoláci budú voliť europoslancov cez internet

V pondelok 1. 6. 2009 sa na štyroch prešovských stredných školách uskutočnia simulované elektronické voľby do Európskeho parlamentu. Ide o jedinečný projekt, aký sa na Slovensku doposiaľ nerealizoval. Organizátorom podujatia je vicepremiér Dušan Čaplovič a Mádežnícky parlament Prešova.

Vo štvrtok a piatok (28 – 29. 5. 2009) sa stredoškoláci mali možnosť registrovať a to aktivovaním a prevzatím karty na elektronický podpis. Na pondelok sú pre ne pripravené volebné miestnosti s počítačmi a čítačkami kariet elektronického podpisu na Strednej zdravotníckej škole, Gymnáziu Sv. Moniky, Gymnáziu J. A. Raymana a na Evanjelickom kolegiálnom gymnáziu. Stredoškoláci budú voliť podľa takých istých pravidiel, aké majú voliči, teda výber len jednej politickej strany, prípadne koalície a udelenie preferenčného hlasovania maximálne 2 kandidátom. Zostava hlasovacích lístokov kopíruje kanddátky riadne zaregistrivané Ministerstvom vnútra SR pre voľby do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia 6. júna 2009.
Podujatie organizuje podpredseda vlády SR pre európske záležitosti, vedomostnú spoločnosť, ľudské práva a menšiny Dušan Čaplovič, spolu s Mládežníkym parlamentom Prešova. Partnermi podujatia sú UPJŠ v Košiciach a spoločnosť Disig, a. s.
Vicepremiér Dušan Čaplovič v pondelok o 11 hod. , spolu so zástupcami Mládežníckeho parlamentu Prešova a ďalšími partnermi projaktu, slávnostne otvorí volebnú miestnosť na Strednej zdravotníckej škole, ul. Sládkovičova. Ako hlasovali prešovčania v prvých elektronických voľbách a koho by radi videli v europarlamentných laviacich sa dozvieme hneď po uzatvorení volebných miestností, konkrétne o 13 hod. na Evanjelickom kolegiálnom gymnáziu. Výsledky volieb oznámi vicepremiér Dušan Čaplovič. Ten v danej súvislosti poznamenal: „Chcem, aby táto akcia bola viacnásobnou pozvánkou. Projekt Moderné európske voľby považujem za pozvánku k eurovoľbám, ale aj pozvánku k písaniu projektov určených na informatizáciu spoločnosti, “

Autor: Michal Kaliňák

poradca podpredsedu vlády SR Dušana Čaploviča

    Komentáre

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.