Poznáme odpovede tínedžerov
Mládežnícky parlament Prešova (MP2) zrealizoval výskum, v ktorom hľadal odpovede na otázku: Ako to vidia mladí? V priebehu jedného januárového týždňa sa doň zapojilo 634 stredoškolákov. Vieme, koľko mladých už požilo ľahkú drogu, koľkí chcú študovať na vysokej škole a koľkí by volili, ak by im to bolo dovolené.
„Naši rovesníci odpovedali na 12 otázok. Boli trpezliví a tým, že nám venovali chvíľku svojho času a odpovedali na otázky, vieme povedať, čo mladí Prešovčania potrebujú a ako trávia čas,“ povedal podpredseda Mládežníckeho parlamentu Prešova Marek Plavčan. Podpredseda mládežníckej organizácie tiež zdôraznil, „sme o krok bližšie k tomu, aby sme mladým ľuďom ponúkali čím lepšie aktivity. Vieme čo si žiadajú a práve to sa pokúsime plniť.“
Takmer 73% respondentov denne používa internet. Približne rovnaký počet stredoškolákov uviedol, že už niekedy požil ľahkú drogu. Viac ako 50% stredoškolákov sa zaujíma o kultúrne podujatia. O niečo menej, konkrétne 41% z opýtaných sa zaujíma o športové podujatia. Výsledkom výskumu je tiež informácia o tom, že viac ako ¼ stredoškolákov chce ovplyvňovať správu vecí verejných, pričom viac ako 40% ich chce ovplyvňovať podľa potreby. Na otázku: Ako najradšej trávite voľný čas? odpovedalo 78% mladých tak, že voľný čas najradšej trávia s kamarátmi. Necelých 10% stredoškolákov trávi voľný čas najradšej doma. 82% respondentov tvrdí, že by v prípade možnosti využilo volebné právo, pričom 68,4% z nich nepôsobí v žiadnej organizácii ani v neformálnom združení.
Odborným garantom výskumu bol politológ PhDr. Michal Kaliňák. Výsledky vníma veľmi pozitívne. „Názory respondentov sú jasným signálom. Stredoškoláci otvorene odpovedali na otázky, ku ktorým majú veľmi silný osobný vzťah. Výskum zdôraznil, ako, s kým a kde najradšej trávia voľný čas. Väčšina z nich nie je v žiadnej mládežníckej organizácii a najradšej sú so svojimi priateľmi pričom polovicu z nich zaujímajú kultúrne podujatia. Aj napriek tomu by využili volebné právo. V prípade potreby sú ochotní ovplyvňovať správu vecí verejných. Ak neopomenieme, že takmer 80 % z nich chce študovať na vysokej škole, môžeme hodnotiť, že ide o názory ľudí, ktorí už teraz premýšľajú nad svojou budúcnosťou. Dôležité je s nimi ďalej komunikovať a aktívne reagovať na témy, ku ktorým sa vyjadrili,“ zhodnotil M. Kaliňák.
Mládežnícky parlament Prešova k tomuto výskumu pripravuje verejnú diskusiu a sériu stretnutí so stredoškolákmi a v blízkej budúcnosti sa bude uchádzať o niekoľko grantov. Ich výsledkom budú informačné aktivity a kultúrne podujatia.
Reprezentatívnu vzorku 634 respondentov tvorilo 59,6% žien a 40,4% mužov. Vo výskume boli zastúpení 15 (16,7%), 16 (37,2%) a 17 (46%) roční žiaci prešovských stredných škôl.