Ako bolo na openVoices 4: Aké je tajomstvo dobrovoľníctva so 100 ročnou tradíciou?

Medzinárodný deň skautov sme aj my venovali oslávencom a stretli sme sa s nimi na už štvrtej diskusii openVoices. Aj tradičné miesto bolo v tomto prípade slávnostné, pretože College café sa nachádza v budove evanjelického kolégia, kde v roku 1914 pravdepodobne vznikol prvý prešovský skautský oddiel.

Skauti telom aj dušou, ktorí nás poctili svojou návštevou, nám objasnili základné otázky fungovania skautov, prepojenie s Knihou džunglí a priblížili svoju zážitkovú pedagogiku, ktorú využívajú na všetkých táboroch a aktivitách. Dobrovoľníctvo, ktoré má 100-ročnú tradíciu je naozaj silné, pretože nám prezradili, že oni sú dobrovoľníkmi na 101%. Prioritou každého skauta by mala byť služba sebe, aj druhým. Už základoškolákom vštepujú princípy, aby si vážili históriu, naučili sa riešiť krízové situácie a čo je môže byť pre niekoho zaujímavé, dievčatá aj chlapci sú rovnako pripravovaní na všetky situácie. Aj keď, čím sa netaja ale s humorom dodávajú – 15%-né straty sú u nich povolené. Majú vytvorený systém vzdelávania, v tzv. lesnej škole a ukázali nám aj skautskú košeľu, na ktorej sú všetky tieto zručnosti a skúsenosti zaznamenané pomocou nášiviek a odznakov. Toto stretnutie bolo zaujímavé, zábavné a veľmi príjemné, počuli sme a názorne pomocou fotografií aj videli mnoho vtipných zážitkov, pričom zo všetkých skautov bolo cítiť, akí sú hrdí na to, že ich mohli zažiť. Skauting je životný štýl a každý skaut to svojim životom dokazuje. Najkrajšia bodka však prišla na záver, keď nám vysvetlili, čo znamená skautský pozdrav. Palec, ktorý prekrýva malíček totiž znamená, že silnejší chráni slabšieho. Niet k tomu čo dodať. Skauti robia krásnu činnosť, a my im prajeme veľa síl, chuti, nápadov a nových skautov, ktorí budú túžiť po dobrodružstve a osvoja si tieto hodnoty.

pozriFotkyOV4

Autor: Lucia Kažimírová

    Komentáre

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.