Nadnárodná mládežnícka výmena v Bruseli s našou účasťou

Minulý mesiac sa konala ďalšia nadnárodná mládežnícka výmena v rámci Európskeho projektu yBBregions – Mládež a regióny v Bruseli.

Projekt yBBregions – Mládež a regióny v Bruseli inicioval región Abruzzo (Taliansko) v partnerstve s Dubrovnicko – Neretvianskou župou (Chorvátsko), Lubuským vojvodstvom (Poľsko) a Prešovským samosprávnym krajom.

Z každého vyššie uvedeného regiónu sa na tomto projekte zúčastnili 4 mladí ľudia.

SlovSkupina

Spolu s kolegami z Mládežníckeho parlamentu mesta Levoča a Mládežníckeho parlamentu Freemar (Humenné) a našou skvelou koordinátorkou Natáliou Tarasovovou zo Zastúpenia Prešovského samosprávneho kraja v Bruseli.

Cieľom tohto projektu je priblížiť mladým ľuďom fungovanie Európskej únie a jej jednotlivých inštitúcií, zdôrazniť jej význam pre mladých ľudí, a poukázať na možnosti, ktoré EÚ mladým ľuďom prináša. S dôrazom na jedinečnosť a rozmanitosť každého regiónu je takisto cieľom projektu spoznať sa s mladými ľuďmi z rôznych regiónov EÚ a rozvíjať spoločné európske priateľstvá v rámci hesla EÚ: United in diversity (Zjednotení v rozmanitosti).

Hlavným cieľom bolo vytvoriť projekt na tému: Čo prináša Európska únia mladým občanom EÚ? Zistili sme, že je toho veľmi veľa :) Náš pobyt v Bruseli pozostával okrem práce na spoločnom projekte aj zo stretnutí s predstaviteľmi EÚ, napríklad  so slovenským europoslancom Ivanom Štefancom, či s poľským eurposlancom Dariuszom Rosatim. Stretli sme sa však aj s predstaviteľmi Stáleho zastúpenia SR v Bruseli a mnohými ďalšími významnými ľuďmi, ktorí sa podieľajú na chode EÚ.

spolocnaFoto

Záverečné spoločné foto.

Myslím si, že z tohto pobytu/stáže/výmeny/projektu, akokoľvek to nazveme, si každý účastník odniesol dôležité informácie, rozšíril si obzory ako to v „srdci‟ Európskej únie naozaj chodí, a zistil, že Európska únia má aj napriek svojim nedostatkom, oveľa viac výhod.  Dôležité je skúmať, objavovať, pochybovať, pýtať sa, a nie slepo veriť všetkému, čo počujeme v televízii alebo si prečítame na internete.

Aj vďaka dobrovoľníctvu a obetovaniu svojho voľného času v prospech iných sa dá dostať z Prešova na rôzne zaujímavé miesta v celej Európskej únii, a možno aj mimo nej :)

Autor: Matej Biroš

    Komentáre

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.