Mladí lídri v Litve

Mladí lídri zo šiestich európskych krajín sa počas posledného septembrového týždňa stretli na medzinárodnej mládežníckej výmene Young leaders v Litve. Litva, Lotyšsko, Fínsko, Bulharsko a Estónsko vyslali svoje delegácie, aby sa podelili o skúsenosti v oblasti mládežníckej participácie v jednotlivých krajinách. Delegáciu Slovenskej republiky tvorili dvaja členovia Mládežníckeho parlamentu Prešova MP2 (Peter Ivan, Marek Plavčan) a traja zástupcovia Stredoškolskej študentskej únie Slovenska známej pod skratkou Šuska. Program tejto výmeny bol skutočne zaujímavý a pri jeho tvorbe organizátori kreativitou určite nešetrili.

Nosnou témou celého podujatia bola mládežnícka participácia na občianskom živote, na ktorú sa medzinárodné zložený tím pozrel z viacerých hľadísk. Diskutovalo sa okrem iného aj o prezentácii aktívneho občianstva v médiach, o motivácii, ktorá vedie mladých k participácii a aktívnemu občianstvu, o problémoch, ktorým aktívna mládež čelí, či o komunikácií mládežníckych organizácii s orgánmi samosprávy. Úlohou účastníkov stretnutia bolo tiež vytvoriť krátku reklamu, ktorej cieľom bude motivovať mladých ľudí k aktívnej účasti na voľbách do Európskeho parlamentu v roku 2009. Úlohou každého zúčastneného štátu bolo pripraviť si program na jeden deň. Prvý deň patril domácej delegácii, ktorá nás privítala, oboznámila s programom na celý týždeň a v krátkosti uviedla do problematiky. Následne na to každý štát stručne odprezentoval situáciu v oblasti mládežníckej participácie vo svojej krajine. V réžii fínskeho tímu sa niesol druhý deň, počas ktorého sme sa zaoberali hľadaním prekážok, s ktorými sa mladí aktívni občania stretávajú. Nad tretím dňom prebral záštitu tím z Bulharska. Večer, po množstve workshopov a prezentácií, sme sa presunuli do Vilniusu, kde sme si prehliadli miestne pamätihodnosti a navštívili múzeum KGB. Po prehliadke program pokračoval diskusiou v budove miestneho gymnázia. Po návrate naspäť na nás ešte čakal medzinárodný večer, počas ktorého sme ochutnali rôzne špeciality z fínskej či litovskej národnej kuchyne a naučili sa niekoľko cudzích slov. Patrónom štvrtého dňa bola slovenská delegácia, ktorá bola pripravená veľmi svedomito. Dopoludnia sme sa zaoberali našimi predstavami o webovej stránke www.youngleader.eu a na popoludnie sme pripravili zaujímavé rolové hry. Počas piateho a šiesteho dňa, ktorý patril Lotyšsku a Estónsku sme natáčali spomínaný reklamný spot. Po poslednej večeri sa konalo krátke odovzdávanie cien. Naša reprezentácia bola odmenená hneď dvomi cenami – za najlepší workshop (rolové hry) a za najlepšiu delegáciu stretnutia. Samozrejme, toto ocenenie si veľmi vážime. Na záver je potrebné dodať, že účasť na tejto mládežníckej výmene bol pre všetkých zúčastnených vynikajúcou skúsenosťou a obrovským prínosom, ktorý definitívne ovplyvnil náš pohľad na mládežnícku participáciu vo všeobecnosti. Obzvlášť veľkú hodnotu mala pre nás možnosť porovnať situáciu v oblasti mládežníckej politiky na Slovensku s ostatnými krajinami. Dozvedeli sme sa mnoho užitočných informácií a príkladov, ktoré určite využijeme v praxi v našich organizáciách. Naša vďaka patrí Šuske – ako vysielajúcej organizácií a rovnako aj litovskému tímu, ktorý celé podujatie pripravil.

Autor: Marek Plavčan

Komentáre

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.