Mládežnícky parlament Prešova opäť vo svete

Ďalší zástupca Mládežníckeho parlamentu Prešova prezentoval svoje schopnosti a nadobúdal nové poznatky za hranicami Slovenska. Mládežnícka výmena s príznačným názvom ,,LET´S PLAY TOLERANCE“ sa odohrala v malebnom mestečku Poronin asi 100 km od Krakowa. Výmeny sa zúčastnilo spolu 28 ľudí zo 4 krajín a to zo Slovenska, Poľska, Talianska a Turecka. Slovensko reprezentovali členovia mládežníckych parlamentov Prešovského kraja.

Program sa niesol v duchu búrania bariér a predsudkov.
Prvý deň bol vyhradený na príchod účastníkov a ubytovanie. Náš penzión už v skorých večerných hodinách zaspal aby nabral sily do najbližších deviatich akčných dní. Dlhá cesta je totiž silný uspávací prostriedok aj pre taký temperamentný národ ako je Taliansko.

Na druhý deň však už nikto nezaháľal a tak sme sa pustili do zoznamovacích aktivít a ,,ice- break games“. Podvečer sme absolvovali prechádzku po našom mestečku.

Tretí deň by sme mohli nazvať športový. Dopoludnia každá krajina predstavila svoj národný šport a popoludní sme nadbytočnú energiu vybili v neďalekej školskej telocvični pri ping-pongu a prekážkovej dráhe. Večer sa niesol v znamení Turecka. Ochutnali sme rôzne špeciality a zistili nové informácie o tejto pre nás exotickej krajine.

Štvrtý deň sme absolvovali túru do nádherných poľských Tatier. Aby sme si deň iba neodkráčali, rozdelili sme sa do 4 skupín a spoločne sme cestou plnili úlohy (odfotografovať turistu, ovcu…). Naše hlasivky dostali zabrať pri večernej karaoke party.

Piaty deň mal v réžii taliansky tím. Ich workshop (The concept of justice in sport) rozpútal búrlivú diskusiu na tému hendikepovaných športovcov na olympiádach. Popoludnie sme opäť strávili pri športových hrách. Na večeru sme boli pozvaní do neďalekého mesta Zakopane, kde sme si vychutnali výbornú poľskú večeru. Neodolali sme ani neďalekej diskotéke.

Na šiesty deň nás čakali hneď dva workshopy a to slovenský ( Am I tolerant?) a poľský (Say NO! to racism). Popoludnie sme využili na prípravu nášho národného večera a to konkrétne na varenie, a umelecké spracovanie informácií o Slovensku a mestách z ktorých pochádzame. Najväčší úspech mala malá škola tanca a to konkrétne karičky. Právom môžeme tento večer nazvať najveselším:)

Siedmy deň nás opustili 2 účastníčky zo Slovenska. Poľský workshop ,,Tolerance advertisement“ nás zamestnal na celý deň. Mali sme vytvoriť plagát, príbeh, sochu a reklamu na tému tolerancia. Večer sme si pochutnali na talianskych špecialitách a započúvali sme sa do skvelej talianskej muziky.

Deň ôsmy…Prezentovali sme svoje výtvory, zašportovali sme si, ale pomaly sme si začali uvedomovať, že sa neúprosne blíži koniec. Uvedomili sme si to hlavne pri príprave výstavy. Každý účastník mal vybrať 15 najlepších fotografií, ktoré budú reprezentovať našu výmenu na výstave, ktorá sa konala na deviaty deň pre obyvateľov mestečka Poronin. Zostalo nám už iba zhodnotiť celú výmenu, vyroniť slzu za skvelými priateľmi, ktorých sme si tam našli a pobaliť si veci aby sme sa plný nezabudnuteľných zážitkov a plným adresárom mohli na ďalší deň vrátiť domov.

Autor: Lenka Čičatková

Komentáre

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.