Európa a Ázia v Kodani

29 ASEM (Asia-Europe meeting) krajín Európy a Ázie, za podpory ASEF(Asia-Europe foundation), vyslalo v dňoch 24-28 októbra 2007 svojich delegátov do metropoly Dánska, Kodane, aby na sympóziu mladých politických lídrov predstavili svoje krajiny a prezentovali názory mládeže.

Postoje a záujmy mladých slovákov, týkajúce sa globálnych problémov, prezentovali 3 študenti, vyslaní Radou mládeže Slovenska: Agáta Drelová z Nového mesta nad Váhom, Soňa Štefančíková a Peter Ivan z Prešova.

Hlavnými témami diskusných stretnutí boli naliehavé problémy súčasnosti, s dopadom na blízku budúcnosť.

Jednotlivé krajiny predstavili svoje problémy a návrhy na ich riešenie k témam:

  • Vzájomný obchod a migrácia medzi Európou a Áziou
  • Globálne otepľovanie
  • Multilateralizmus.

Bohatá výmena názorov rôznych kultúr a náboženstiev a hájenie záujmov svojich krajín sprevádzali prijímanie záverečnej deklarácie, zahŕňajúcej odporúčania riešení spomínaných tém z pohľadu mládežníckych lídrov.

Deklarácia bude zaslaná ministerstvám zahraničných vecí a mimovládnym organizáciám krajín ASEM. Aj keď má deklarácia iba odporúčací charakter, delegáti veria, že vo vzájomnej spolupráci s vládami je možné dosiahnuť pozitívny vývoj.

Mladý duch zhromaždených sa prejavil vo veľmi priateľskej a uvoľnenej atmosfére počas celej konferencie. Každý prezentoval svoju krajinu najlepšie ako vedel, či už tradičným odevom, národnými špecialitami, cukrovinkami, tancom, piesňami, prezentáciami, fotografiami a suvenírmi.

Ďalšie stretnutie tohto charakteru by sa malo uskutočniť o dva roky v exotickej Malajzii.

Autor: Soňa Štefančíková

    Komentáre

    Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.