Dajme sa do zeleného
V krajine čokoládových praliniek a cikajúceho chlapčeka, Belgicku, v mládežníckom centre “Le grand môme“ sa zrodil nápad vytvoriť medzinárodný projekt s názvom METTIAMOCI IN VERT, čo v preklade znamená “Dajme sa do zeleného.” Cieľom tejto medzinárodnej mládežníckej výmeny bolo okrem šírenia osvety o momentálnom stave a ochrane životného prostredia aj lámanie bariér a predsudkov. Počas trvania projektu sa robia videozáznamy, ktorých výsledným produktom bude amatérsky film. Projekt finančne podporila Európska komisia a belgická Národná agentúra programu Mládež v akcii. Medzi štátmi, ktoré boli požiadané o spoluprácu, ako Francúzsko, Fínsko, Taliansko, bolo aj Slovensko. Vysielajúcou organizáciou za Slovensko bola SAPS (Študentská spoločnosť pre politické vedy, Prešov) v spolupráci s RMPK (Rada mládeže Prešovského kraja). Výmeny sa zúčastnili šiesti sedemnásťroční aktivisti z Mládežníckeho parlamentu Prešova (MP²). Soňa Štefančíková, Lucia Rusnáková, Martin Hudák, Peter Ivan, Radomír Antl, Lucia Kažimírová a animátorka Janka Monoková reprezentovali rodnú krajinu s nasadením všetkých síl.
A ako to vlastne celé prebiehalo???
Plní radosti, očakávaní, aj keď s maličkým zmätkom v hlave z neznámeho, sme naskočili do žltého autobusu. Po dlhej ceste sme sa ocitli v metropole Európskej únie, kde si nás vyzdvihli naši belgickí kamaráti. Bývali sme v mestečku Spa a posledné štyri dni v stanoch 10kilometrov od Severného mora. Na každý deň sme mali pripravený pestrý program v rôznych častiach belgickej monarchie, kam si nás rozvážali mikrobusmi. Prechádzali sme sa po drevených mostíkoch ponad belgické močiare, videli sme vtáčiu rezerváciu Zwin, múzeum netopierov, kameňolom a krásne belgické mestá ako Liége, De Panne, Bruges, Comblain-ou-Pont, Plombieres. Hlboké zážitky v nás zanechali pláže, kde sme sa poriadne vyšantili. Pre porovnanie nás odviezli aj na francúzske Opálové pobrežia: Gris Nez a Blanc Nez, ktoré, na rozdiel od tých belgických, neboli človekom zastavané a porušené. Napriek tomu, že more bolo studené a vietor brutálne fučal, našli sa aj odvážlivci, ktorí neváhali skočiť do vĺn La Manche. Aby ste si nemysleli, že sme len dovolenkovali, zapojili sme sa do čistenia rieky L’Ourthe na kayakoch. Prešli sme si takto 25kilometrov. K lepším výkonom nás motivovali súťažou o najzaujímavejší nález – odpadok.
O prvú cenu bojovali: žiarovka, bednička neotvoreného piva, bicykel, pár značkových sandálok, no bábka Pinocchia všetky výlovy prekonala. Dôležité boli aj diskusie a kvíz o problémoch životného prostredia. Zaujímavým kultúrnym zážitkom bol pre nás hudobný festival Francofolie, kde si prišli na svoje vyznávači tak ako rocku a techna, aj jazzu a alternatívnej hudby. Krajiny sa medzi sebou predstavili aj kulinárskym večerom. Ochutnali sme sobie mäso, fínske slané lízatká, francúzske syry, talianske cestoviny a belgické pralinky…
Boli sme príjemne prekvapení ako nás cudzie krajiny prijali. Sú to všetci skvelí ľudia, na ktorých nikdy nezabudneme.
Projekt je trojročný a už teraz sa tešíme na Francúzsko, Taliansko a nasledovné Fínsko. Na budúci rok nás snáď aj oni poctia svojou návštevou.
Všetci sme vďační, že sme sa zúčastnili zmysluplnej akcie METTIAMOCI IN VERT a veríme, že sa k nám pridajú aj iní, ktorí takisto záleží na tom aby sme si úplne nezničili planétu, ktorej súčasťou sme všetci.